Як видати свою книгу самостійно

Як видати свою книгу самостійно: яким буває самвидав, як діяти автору, щоб випустити книгу у світ самому.

Як видати свою книгу самостійно

Якщо ви вирішили видати свою книгу самостійно, то всі турботи з додрукарської підготовки, випуску у світ та продажу лягають на ваші плечі. У цій статті пропоную розібратися, що саме належить зробити для самвидаву.

Це друга частина статті про самостійну публікацію. Першу читайте за посиланням: Публікація через видавництво

Зміст

Самвидав перестав бути сегментом нелегальної літератури, хоча публікація книги через видавництво все ще є певним знаком якості.

У сучасному світі самвидав — це альтернатива традиційній видавничій моделі.

Яким буває самвидав

Якщо ви вирішили займатися виданням своєї книги самостійно, то перед вами два шляхи:

  1. Підготовка до публікації в інтернеті на цифрових видавничих платформах.
  2. Підготовка до друку в традиційній друкарні (традиційний самвидав).

У цих варіантів є три основні відмінності.

Перша — онлайн-платформи орієнтовані на публікацію електронних книг. Друк паперових пропонується як послуга за додаткову плату (print on demand). Результат традиційного самвидаву — паперова книга.

Друга — фінансові витрати. Базові умови онлайн-платформ дозволяють автору опублікувати текст безкоштовно. Традиційний самвидав у безкоштовному варіанті неможливий.

Третя — дохід. На онлайн-платформах автори мають можливість заробити більше, тому що витрати на підготовку електронної книги нижчі. У традиційному самвидаві прибуток від продажу книги не завжди покриває вклад. Якщо книга пов’язана з вашою професійною діяльністю та є частиною вашої воронки продажів, то витрати на її видання можуть окупатися не прямо, а через продажі послуг клієнтам, які дізналися про вас завдяки книзі.

Який шлях обрати? Це насамперед залежить від вашої цільової аудиторії. Чи є ваші потенційні читачі або клієнти серед користувачів конкретного онлайн-майданчика та його магазинів-партнерів? Також важливу роль відіграють ваша готовність вкладатися фінансово й ваші очікування, адже не всі готові проміняти паперову книгу на віртуальний аналог.

План дій, щоб видати книгу самостійно

У самвидаві всі рішення письменник приймає сам.

Якщо він вважає, що йому не потрібен бета-рідер, він не хоче наймати редактора чи коректора, то ніхто не зможе його змусити.

Якщо для друку паперової книги в друкарні письменник змушений звернутися до верстальника, щоб підготувати макет, і до дизайнера, щоб зробити палітурку, то при публікації на онлайн-платформі в цьому немає потреби — текст із програми «Word» конвертується в потрібний формат автоматично, а обкладинку можна оформити, наприклад, у «Canva», самостійно та безкоштовно.

Однак ця простота удавана.

Самвидав — це не спрощений спосіб видати книгу, а самостійна робота над її підготовкою до публікації.

І етапи тут такі самі, як і в традиційному книговиданні. Пройдемося по кожному з них.

1. Підготовка рукопису до публікації.

На цьому етапі письменнику потрібні бета-рідери та літературний редактор. Вони допоможуть зробити текст зрозумілим, орієнтованим на обрану аудиторію та грамотним. Не економте на редакторі, адже якщо ваша книга буде за якістю нижчою, ніж у конкурентів, то продати її буде важче.

Якщо вам потрібна допомога з редагуванням, коректурою тексту або версткою, звертайтеся. Буду рада співпраці. Контакти

2. Просування книги.

Не чекайте, коли книга буде дописана, починайте розкручувати її якомога раніше. В ідеалі — разом із планом роботи над книгою ви маєте скласти план її просування.

Ваше завдання — розповісти про свою книгу якомога більшій кількості людей. Згадуйте її за кожної нагоди. Всі ваші друзі, знайомі, колеги повинні знати, що ви пишете книгу.

Можна робити анонси про вихід книги в профільних спільнотах, можна писати для них корисні нотатки, в кінці яких давати посилання на сторінку про свою книгу (звісно, за домовленістю з адміністратором). Можна стати експертом для преси та давати коментарі за запитом. Насправді варіантів, як охопити найбільше потенційних читачів, безліч, але потрібно пробувати, що спрацює саме у вас.

Почніть будувати свій медійний образ (особистий бренд). Можливо, щоб позиціонувати себе як письменника, вам доведеться зробити окремі сторінки в соцмережах та навіть особистий сайт.

Як створити сайт на «WordPress»: детальна інструкція

Хороший крок — отримати відгуки про свою книгу від лідерів думок, колег. Відгуки можна використовувати для реклами й навіть надрукувати на обкладинці самої книги.

3. Підготовка макета книги.

Якщо книга друкуватиметься в друкарні, її потрібно зверстати в спеціальній програмі. Цим займається верстальник. Якщо потрібні ілюстрації, доведеться шукати ілюстратора чи художника. Вони можуть допомогти і з оформленням обкладинки.

На деяких видавничих онлайн-платформах недостатньо просто завантажити текст. Щоб таблиці, формули, малюнки та інші елементи не розлетілися, електронну книгу теж треба зверстати. Зазвичай послуги такої верстки надають платформи за додаткову плату.

4. Отримання реквізитів для книги.

Якщо ви плануєте продавати свою книгу в книгарнях, у тому числі в інтернеті, вам знадобиться шрихкод, який генерується на основі ISBN. ISBN — це спеціальний номер, унікальний для кожної книги. В Україні його можна отримати лише у видавництві. До речі, деякі видавничі онлайн-платформи дарують ISBN своїм авторам.

Щоб отримати ISBN, знайдіть видавництво, яке надає таку послугу. Разом з ISBN потрібно замовити УДК та авторський знак. Також видавництво допоможе оформити службові сторінки книги — титул, зворот титулу та останню сторінку з вихідними відомостями, а для палітурки згенерує штрихкод.

Видавничий пакет (ISBN, штрихкод, УДК, авторський знак) коштує приблизно 600—800 грн + потрібно буде подарувати видавництву не більше 10 примірників книги, щоб воно зробило обов’язкову розсилку по бібліотеках.

Якщо ви не плануєте продавати свою книгу як самостійний товар, то й реквізити для неї вам не потрібні. Наприклад, ви розробили навчальний курс і створили спеціально для нього посібник і робочий зошит. Ви продаєте їх разом із курсом, вони не є окремим товаром, ви не хочете розповсюджувати їх через книгарні та бібліотеки. Отже, вам не треба купувати ISBN та інші реквізити.

5. Випуск у світ: публікація на онлайн-платформах або друк у друкарні.

У світі вже працюють десятки онлайн-платформ для незалежних авторів, на яких можна публікувати та продавати свої книги. На жаль, в Україні поки що немає великих вітчизняних сервісів, хіба що «Букнет», але на цьому майданчику представлено мало жанрів. Іноземні сервіси: «Smashwords», «Draft2Digital», «Lulu», «Kobo», «Wattpad», «Author.Today», «Rideró» та ін.

Критерії вибору видавничої онлайн-платформи: аудиторія (країна, мова), роялті (винагорода), додаткові послуги та преміальні сервіси, кількість майданчиків, на яких буде розміщено вашу книгу. Наприклад, «Rideró» розміщує книги своїх авторів в «Amazon», «Wildberries», «Bookmate», «Aliexpress» та ін.

Збираючись зробити замовлення в друкарні, подивіться на її друковану продукцію. Чи подобається вам якість? Якщо так, то попросіть друкарню скласти приблизний кошторис. Для прорахунку знадобляться такі відомості:

  • формат (висота та ширина сторінки в мм);
  • кількість сторінок;
  • кольоровість (чорно-білий або кольоровий друк);
  • тип паперу (офсетний, крейдований, щільність в г/м2);
  • палітурка (клеєна, зшита);
  • тип палітурки (м’яка, тверда);
  • тираж.

Визначитись із цими, а також іншими важливими параметрами вам допоможуть у самій друкарні, тому не хвилюйтеся, якщо ви чогось не знаєте.

Ідеально — прийти в друкарню з книгою, поліграфічне виконання якої ви хотіли б повторити. Якщо виявиться, що це дуже дорого, вам обов’язково підкажуть, на чому можна заощадити.

Випуск книги у світ — це теж не кінець шляху. Доведеться шукати читачів, продавати тираж, перевіряти наявність книги в магазинах, проводити піар-акції, збирати відгуки та… починати роботу над другим виданням чи новою книгою.

Якщо вам потрібна допомога з редагуванням, коректурою тексту або версткою, звертайтеся. Буду рада співпраці. Контакти

Читайте також:

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.