Від рукопису до готової книги: самвидав і співпраця з видавництвом — огляд шляхів, доступних авторам в Україні.
Хороша новина — видати книгу в Україні можливо. Шляхів для цього існує два: самвидав або звернення до видавництва. Який би варіант ви не обрали, для позитивного результату вам доведеться докласти певних зусиль, у тому числі фінансових.
Робота над будь-якою книгою за будь-якого варіанта публікації передбачає подолання таких етапів:
- Написання й фіналізація (бета-вичитування, структурне редагування (за потреби), літературне редагування).
- Додрукарська підготовка:
- літературне редагування (редактором видавництва);
- розроблення макета;
- підготовка ілюстрацій;
- верстання;
- коректура;
- створення обкладинки.
- Друк (для паперових книг).
- Продаж.
Найскладніший з усіх етапів — перший, тобто написати книгу, усі інші — це, за великим рахунком, справа техніки.
Читайте також: Як написати нехудожню книгу: план роботи
Самвидав
Самвидав означає, що ви стаєте незалежним автором і всі етапи, які має пройти книга для публікації, організуєте самотужки. У цьому випадку книга перетворюється на бізнес-проєкт. Для його успіху знадобиться хоча б найпростіший бізнес-план із розрахунком витрат, строків та очікуваного прибутку від продажу.
Що саме належить зробити, щоб самостійно опублікувати свою книгу, детальніше читайте у цій статті: Як видати свою книгу самостійно.
Сегмент самвидаву активно розвивається в усьому світі. Так, за останні п’ять років кількість самостійно виданих книг у світі збільшилась на 264%, щорічно їх продається 300 млн на загальну суму 1,25 млрд доларів (дані на 02.02.2022, джерело — «WordsRated»).
Однак на перший погляд складається враження, що на Заході у письменників більше можливостей для самвидаву, ніж в Україні. Наприклад, у них є «Amazon» та інші платформи для самостійної публікації, аналогів яким у нас немає (хіба що «Букнет»). Але це тільки на перший погляд.
Насправді перевага західних письменників лише в тому, що їхня аудиторія вже звикла купувати книги, а не шукати, де їх «скачати безкоштовно». Щодо іншого — ми на рівних.
У нас так само можна випустити свою книгу власним коштом і продавати її на власному вебсайті. Причому в Україні видавничий пакет (ISBN, УДК, авторський знак, реквізити видавництва) коштує приблизно 600 грн, а, наприклад, письменники із США платять за один ISBN $125, для 10 ISBNs діє знижка — $295 (ціни актуальні на 06.12.2022, джерело — «U.S.A. ISBN Agency»).
Західні письменники так само витрачають гроші на підготовку книги до публікації, так само докладають зусиль для її просування та продажу, так само переймаються побудовою власного бренда та розширенням своєї аудиторії.
Читайте також: Що писати в соцмережах для промоції книги: 45 ідей постів
Ну а «Amazon», попри всі переваги, має багато недоліків, які змушують письменників шукати інші канали для продажу.
Співпраця з видавництвом
Видати свою книгу через видавництво — це одночасно і легко, і складно. Легко, тому що від вас потрібен тільки хороший текст, все інше зроблять працівники видавництва. Складно, тому що достукатися до видавництва виходить далеко не в усіх письменників.
Видавництво зазвичай бере на себе додрукарську підготовку книги, друк та продаж. Однак можливий й інший розподіл роботи між автором та видавництвом. Наприклад, видавництво організовує тільки верстання, коректуру, підготовку макета до друку, власне друк книги, і все це — за рахунок автора.
Щоб співпраця з видавництвом була успішною, до неї потрібно готуватися заздалегідь і запасатися терпінням — пошук видавництва може затягнутися на довгі місяці, а то й на роки.
У межах підготовки для звернення у видавництво потрібно діяти в трьох напрямах: розвивати особистий бренд, шукати видавництво та збирати пакет матеріалів для подання.
Як обрати видавництво та підготувати до надсилання свій рукопис, детальніше читайте в статті: Як видати свою книгу через видавництво.
Від шляху, який ви обираєте для випуску у світ власної книги, залежать бюджет і час, які ви заплануєте для неї, тому вже на початку роботи над книгою раджу думати про те, в який спосіб вона потрапить до читача — через видавництво чи самвидав.
Ще не вирішили, як саме будете видавати книгу? Можливо, визначитися з рішенням вам допоможе стаття: Видавництво чи самвидав: що обрати?
Сподобалась стаття і хотіли б повернутися до неї пізніше? Просто збережіть її в Pinterest, щоб швидко знайти інформацію, як видати книгу в Україні.