Професійні секрети редактора, як ефективніше працювати над текстом.
Зміст
Ви можете прочитати за день 100 сторінок? А 200? Можете. Більшість дорослих людей можуть, якщо в принципі можуть читати. А коректор, для якого читання — професійний навик, не подужає за день ні 200 сторінок, ні 100. Чому? А тому що коректорське читання відрізняється від звичайного.
Якщо ви хочете вичитати текст — візитку, рекламне оголошення, пост в соцмережах або будь-яку іншу публікацію — і переконатися, що помилок немає, мало бути грамотною людиною, навіть філологом. Потрібно вміти читати текст так, як робить це коректор. Для цього треба освоїти всього кілька простих прийомів.
Теорія: як людина читає
Людське око влаштоване так, що під час читання рухається стрибками, перескакуючи від однієї точки до іншої. Під час руху зчитування тексту неможливе. Воно відбувається тільки в моменти зупинок ока, які тривають менше секунди. При кожній зупинці в поле зору людини потрапляє всього кілька друкованих знаків, а потім знову стрибок — і знову зупинка. Якщо частина знаків при цьому залишається непоміченою, людський мозок відновлює пропущену ділянку. Людина думає, що прочитала все, але насправді це не так.
Завдання коректора — прочитати всі друковані знаки, нічого не пропускаючи. Тобто око стільки разів повинне зупинитися над текстом, скільки знадобиться. До речі, саме тому коректор читає повільно.
Приклади: на що здатне людське око
Ось зразки текстів англійською та російською, які наочно ілюструють можливості людського мозку вибудовувати непрочитані ланцюжки:
Arocdnicg to rsceearch at Cmabrigde Uinervtisy, it deosn’t mttaer in waht oredr the ltteers in a wrod are, the olny iprmoatnt tihng is taht the frist and lsat ltteer are in the rghit pcale. The rset can be a toatl mses and you can sitll raed it wouthit pobelrm. Tihs is buseace the huamn mnid deos not raed ervey lteter by istlef, but the wrod as a wlohe.
По рзелульаттам илссеовадний одонго анлигйсокго унвиертисета, не иеемт занчнеия, в кокам пряокде рсапожолены бкувы в солве. Галвоне, чотбы преавя и пслоендяя бквуы блыи на мсете. Осатьлыне бкувы мгоут селдовтаь в плоонм бсепордяке, все-рвано ткест чтаитсея без побрелм. Пичрионй эгото ялвятеся то, что мы чиатем не кдаужю бкуву по отдльенотси, а все солво цликеом.
Практика: як знайти помилки в тексті
Як же прочитати текст так, щоб знайти в ньому помилки? Ось 8 простих прийомів.
1. Влаштовуйтеся зручно.
Сидячи, лежачи, стоячи — неважливо. Головне, щоб ви могли зосередитися на тексті. Не читайте в транспорті або на ходу, тому що під час руху текст стрибає перед очима.
2. Роздруковуйте текст.
Текст на папері наш мозок сприймає інакше, тому є шанс побачити помилки, пропущені під час читання з екрану.
3. Читайте текст по складах, немов тільки вчитеся читати.
Уважно вдивляйтеся в кожну букву, в кожен знак. Упізнавайте їх. Спочатку буде виходити не швидко, але з часом ви навчитеся ділити слова не на склади, а на блоки, які легко зчитуються повністю, і швидкість читання зросте. Ви навіть будете бачити помилки за зовнішнім виглядом слова.
4. Використовуйте під час читання лінійку та олівець або ручку.
Покладіть лінійку під рядок, який читаєте, а олівцем повільно ведіть по ньому. Це допоможе оку нічого не пропустити.
Якщо ви читаєте з екрану, по черзі виділяйте кожен рядок тексту.
5. Вичитуйте текст не менше двох разів і змінюйте його вигляд.
Однак не варто читати текст десять разів — ефект буде зворотним. При багаторазовому читанні око «замилюється», і помилки «ховаються». Щоб «освіжити» погляд, змінюйте кегль чи колір тексту, фон або розмір сторінки.
Хороший варіант — прочитати текст на іншому пристрої, наприклад, на планшеті.
Завдяки цим маніпуляціям око буде сприймати знайомий текст як незнайомий і ви помітите помилки.
6. Читайте вголос.
Вголос не вийде прочитати дуже швидко. Темп як раз такий, що око встигає побачити помилки. Крім того, на слух чути ритм, немилозвучні та важкі для сприйняття конструкції. Можна навіть записати себе на диктофон і ще раз прослухати.
7. Не публікуйте текст одразу.
Дайте тексту вилежатися хоча б годину. Найкращий варіант — перечитати його на другий день і тільки потім публікувати або відправляти.
8. Користуйтеся сервісами перевірки орфографії.
Звертайте увагу на слова, які підкреслює текстовий редактор. Однак не варто абсолютно йому довіряти. Не все, що він радить виправити, насправді треба виправляти. Перевіряйте написання слів за словниками.
Будьте особливо уважні з текстами, набраними великими літерами. Чим більші букви, тим складніше помітити помилку.
Якщо у вашому тексті є спецсимволи й ви не знаєте, як їх набрати з клавіатури, із цим вам допоможе впоратися стаття: Як набрати на клавіатурі спеціальні символи.
Якщо тексту багато, а у вас мало часу, уважно прочитайте хоча б заголовки, ліди, врізки та інші виділені текстівки, а також імена і назви.
Замість того, щоб робити все самому, краще звернутися до професіонала. Вартість роботи коректора менша, ніж повторного друку візиток або листівок через помилку.
Сподобалась ідея, але немає можливості реалізувати її прямо зараз? Збережіть у Pinterest, і ви зможете швидко до неї повернутися, коли захочете перевірити свій текст на помилки.
не знала, що є такі способи посилити увагу
Чудові поради…Але так мало часу інколи дають замовники…Їм найчастіше треба ” на вчора”..((