Якщо ви ніяк не можете почати писати книгу, хоча давно знаєте, про що вона буде, значить, є щось, що вам заважає. Пропоную розглянути кілька типових причин, чому творчі плани роками лишаються творчими планами.
Сподіваюсь, у вас уже є ідея, про що буде ваша книга, й ви сповнені бажання її реалізувати. Однак ви не те що й досі не написали жодного рядка, ви навіть не сідали! І причина тут може бути зовсім не в вас, а в обставинах, в яких ви опинилися. На щастя, деякі з них можна змінити.
Ситуація 1. Ідея є, але важко почати.
Причина. Можливо, вам просто не вистачає матеріалів?
Іноді, перш ніж сісти за написання книги, письменники проводять цілі дослідження. Вони їдуть в ті місця, про які збираються писати, щоб побачити все на власні очі. Знайомляться з місцевими мешканцями, щоб дізнатися цікаві історії. Ходять на екскурсії в музеї та старовинні маєтки, щоб побачити побут тієї епохи, про яку буде йтися в книзі. Знайомляться з колегами своїх героїв і розпитують їх про роботу. Пробують усе на смак, щоб найточніше описати відчуття. Дивляться фільми, не тільки художні, а й документальні, та слухають музику. Щоб відтворити певну атмосферу, ви самі маєте надихнутися нею.
Якщо у вас нонфікшн, то тут ще простіше. Для пошуку інформації можна скористатися інтернетом, попросити про консультацію фахівця, а можна сходити до бібліотеки й проглянути всі книги на вашу тему. Не ігноруйте періодику — ознайомтеся з дослідженнями науковців, там обов’язково знайдеться багато цікавих прикладів.
Ситуація 2. Немає часу, постійно ніколи.
Причина. Ви запланували, але насправді не виділили час на написання книги.
Вирішіть, як ви хочете працювати над книгою: кожного дня, тільки в робочі дні або на вихідних. Ви можете виділяти на це годину чи пів години? Також визначтеся, коли вам зручніше: вранці, в обід чи ввечері. Якщо не впевнені, спробуйте різні варіанти.
Якщо вам здається, що вільного часу зовсім немає, почніть з аналізу тих справ, якими наповнений ваш день. Можна навіть кілька днів фіксувати всі свої справи. Істотно полегшують це завдання спеціальні програми для смартфона, серед них багато безплатних. Так ви точно знатимете, чим займалися й скільки це забрало у вас часу. Фіксуйте не лише робочі справи, а й побутові. Наприклад, скільки часу витрачається на приготування обіду? Скільки потрібно часу, щоб сходити до магазину?
А тепер подумайте, можливо, щось можна прискорити, оптимізувати, делегувати або взагалі викреслити зі свого календаря.
Не плануйте час для творчості на ту частину доби, коли ви відчуваєте себе втомленими, або замість відпочинку.
Не обов’язково щодня приділяти написанню книги годину чи дві. У якісь дні це може бути завдання на 5 або 15 хвилин. І не обов’язково щоразу щось писати. Мають бути дні, коли ви плануєте або оцінюєте вже зроблене. Наприклад, на початку тижня плануйте, а наприкінці тижня перечитуйте все, що написали.
Обов’язково внесіть запланований для роботи над книгою час у календар. Інакше план залишиться лише планом.
Про стратегію маленьких кроків для поєднання роботи й творчих проєктів читайте в цій статті: Як знайти час на творчість, щоб написати книгу.
Ситуація 3. Важко зосередитися.
Причина. Незручне робоче місце.
Є люди, які можуть працювати в залі очікування аеропорту, галасливому кафе або в тісному куточку своєї кухні, паралельно готуючи обід. Я так не можу. Якщо ви теж, то відсутність робочого місця може стати для вас перешкодою в написанні книги.
Для роботи потрібні зручний стіл, стілець, ноутбук або комп’ютер, програми для написання тексту. Не всім добре пишеться в тиші, але точно всіх відволікають повідомлення в месенджерах, листи та дзвінки.
Облаштоване робоче місце — важливий крок до плідної роботи над текстом.
З якими перешкодами стикаєтесь ви? Як боретеся з ними? Чи вдалося їх подолати?
Як підготуватися до роботи над нехудожньою книгою, читайте в цій статті: Як написати нехудожню книгу: план роботи.
Сподобалась ідея, але немає можливості реалізувати її прямо зараз? Просто збережіть її в Pinterest, і ви зможете швидко до неї повернутися.