Однієї ідеї для написання книги недостатньо. Якщо ви зважилися на цей крок, вам доведеться подбати про багато речей. У цій статті — про найважливіші з них + чекіст підготовки до написання книги.
Написати книгу одночасно просто та складно. Просто, тому що це найзрозуміліше завдання з усіх, які доведеться вирішувати автору на шляху до свого читача, адже все, що йому потрібно зробити на цьому етапі, — поділитися своїми знаннями. Складно, тому що від якості книги як товару залежить її комерційний успіх, а отже, треба дуже-дуже постаратися нічого не зіпсувати, але саме зайві старання часто все і псують.
Щоб написати книгу, пропоную діяти за таким планом:
Давайте докладно розглянемо кожний пункт.
1. Вирішення організаційних питань
Робочий стіл, зручний стілець, ноутбук чи комп’ютер — це мінімальний набір інструментів сучасного письменника.
Якщо у вас немає постійного робочого місця, ви працюєте, наприклад, то за кухонним столом, то на дивані у вітальні, сконцентруватися на книзі буде важко. Незручності втомлюють і забирають дорогоцінний час.
Якщо немає можливості обладнати куточок для роботи вдома, подумайте про інші доступні вам приміщення. Затишне кафе неподалік? Номер у готелі? Коворкінг? Якщо не впевнені, що вибрати, просто попрацюйте в різних місцях. Де вам буде комфортніше, там і залишайтесь.
Скільки часу ви можете приділяти вашій книзі? По годині щодня? Один день на тиждень? По дві години по середах та суботах? Продумайте це одразу й позначте в календарі. Якщо ви сподіваєтеся, що як тільки з’являтиметься час, то ви відразу ж сідатимете за книгу, маю вас засмутити — поточні справи ніколи не закінчуються, тому книга весь час відкладатиметься.
Щоб написати книгу, доведеться змінити свій розклад.
Викроюючи час для письменства, не жертвуйте сном, прогулянками та заняттями спортом. Урізайте час, який витрачаєте на робочі та побутові питання.
Наприклад, на час роботи над книгою можна довірити прибирання будинку клінінговій компанії, раз чи два на тиждень замовляти їжу в ресторані, а на вихідні відправляти дітей до бабусь та дідусів.
Можливо, вам буде зручніше й швидше не набирати текст, а надиктовувати, поки ви, наприклад, сидите в машині та чекаєте на дітей із гуртків. Якщо це так, подбайте про диктофон та програми для розшифровки голосу. До речі, «Microsoft Word» вміє перетворювати голос на текст, але ця функція доступна не для всіх мов.
Частину рутинних робочих процесів можна тимчасово делегувати. Подумайте, чи варто вам найняти помічника.
Читайте також: Як знайти час на творчість, щоб написати книгу
2. Аналіз цільової аудиторії
Хто читатиме вашу книгу? Для кого вона? Складіть хоча б приблизний портрет свого читача. А можливо, у вас кілька ідеальних читачів?
Вік, стать, місце проживання, освіта, інтереси, рід занять, дохід — ці фактори впливають на те, як саме вам треба викладати свій матеріал. Наприклад, якщо ви не уявляєте собі рівень знайомства аудиторії з темою, ви не знатимете, наскільки глибоко слід занурюватися в подробиці, чи варто пояснювати терміни, які краще наводити приклади.
Книга для всіх — це книга для нікого.
3. Вивчення книг на ту саму тему, які є на ринку
Обов’язково відстежте, що вже є на ринку на вашу тему. Порівнюйте книги за обсягом, змістом, поданням матеріалу. Які питання порушено? Які опущено? Перегляньте структуру розділів. Чи є приклади, завдання, резюме, ілюстрації? Що у вашій книжці буде аналогічним? Чим ваша книга відрізнятиметься?
Якщо на вашу тему вже написано багато книг, не засмучуйтесь. Це означає, що ця тема популярна і на неї є попит, але не означає, що ваша книга буде зайвою. Подумайте, як ви можете виділитися на фоні інших авторів.
Важче, якщо ваша книга перша на ринку. У цьому випадку спробуйте пошукати книги в іноземних інтернет-магазинах, наприклад, на «Амазоні». Якщо нічого немає, доведеться прокладати шлях самостійно.
4. Розроблення структури майбутньої книги
Зміст книги має відповідати запитам аудиторії. Включати в книгу питання, щодо яких у вас багато матеріалу, але які навряд чи зацікавлять вашого читача або взагалі не стосуються основної теми, немає сенсу. Це зробить книгу товстішою, а отже, дорожчою, і в результаті відлякає частину потенційних читачів.
У нонфікшн книг двошарова структура.
Перший шар — це питання, які ви збираєтеся висвітлювати. Складається у формі робочого змісту, у якому перераховуються всі розділи, підрозділи, параграфи та інші структурні елементи.
Другий шар — це структура одного розділу. У кожному розділі, крім основного тексту, можуть розміщуватись додаткові блоки, наприклад, добірка цікавих фактів, хронологічна таблиця, біографічна довідка, статистика, науковий експеримент, випадок із практики, словник термінів, список рекомендованої літератури.
Однакова структура всіх розділів — необов’язкова вимога, але і вам, і читачам так буде зручніше.
5. Планування обсягу тексту
Якщо ви маєте видавця, порадьтеся з приводу обсягу майбутньої книги з ним. Це найпростіший і найкоротший шлях.
Якщо ви збираєтеся видавати книгу самостійно, погортайте книги інших авторів, теми яких близькі до вашої. Виберіть книгу, яку вважаєте оптимальною за обсягом, та підрахуйте кількість символів у ній. Також підрахуйте кількість символів на одній сторінці вашого тексту. Так ви знатимете, скільки «своїх» сторінок вам потрібно написати.
Якщо ви не знаєте, як рахувати символи в паперовій книзі та де шукати цю інформацію в електронному документі, читайте пост про те, як підрахувати кількість символів у тексті.
Не намагайтеся помістити в одну книгу все, що ви знаєте, залишайте заділ для наступної книги.
Хороший обсяг для нонфікшн книги — від 8—9 до 22 авторських аркушів (або від 320 тис. — 360 тис. до 880 тис. знаків із пробілами).
Якщо книга виходить більше 22 авторських аркушів, її доведеться розбивати на частини та видавати їх окремо.
Розрахуйте для своєї книги два обсяги — мінімальний та максимальний. Це дасть вам місце для маневру, якщо щось піде не за планом.
Також визначіться з обсягом одного розділу. Якщо розділи виходять дуже дрібними, збільште кількість сторінок книги або видаліть якісь розділи.
6. Складання плану роботи над книгою та розрахунок строків
Не вимагайте від себе дуже багато. Не плануйте писати на тиждень, наприклад, по 20 сторінок, якщо такий темп вас вимотує.
Можливо, ви вже знаєте, скільки сторінок вам комфортно писати в день. Якщо ні, спостерігайте за собою якийсь час, а потім складайте план роботи.
Якщо вам потрібно буде збирати матеріали, брати інтерв’ю, ходити в бібліотеку, плануйте час і на це. Також залишайте час для перегляду вже написаного тексту.
Припустимо, ви хочете написати книгу обсягом 200 с. (360 тис. знаків із пробілами або 9 авторських аркушів) за один рік. У році в середньому 52 робочі тижні, причому мінімум 2 з них — відпустка. Виходить, вам потрібно писати щонайменше по 4 сторінки на тиждень. Крім цього, ви хочете, наприклад, підібрати для кожного розділу епіграфи, статистику, цікаві факти та скласти завдання для самопідготовки. А потім вам доведеться прочитати свою книгу та відредагувати. Це також потребує часу. І рік уже не здається таким довгим.
Обов’язково встановіть дату дедлайну, тобто закінчення роботи над книгою. Якщо у вас немає видавця та контракту з чітко встановленими строками, вам тим більш важливо знати дату виходу у світ своєї книги. А інакше як ви будете розкручувати її для продажу?
Читайте також: Як видати свою книгу самостійно
Зафіксуйте свій план роботи в календарі. Для планування можна використовувати, наприклад, «Google Calendar».
7. Написання книги згідно з планом
Плануючи, ми часто переоцінюємо свої сили. Нам здається, що ми обов’язково впораємося, встигнемо, зможемо, а насправді ми не такі швидкі та ще й життя підкидає сюрпризи. Тому, якщо ви відчуваєте, що склали занадто щільний графік роботи й у вас немає сил дотримуватися його, змініть його — розтягніть або скоротіть. Все у ваших руках.
Про планування роботи над книгою за методом маленьких кроків читайте у цьому пості: Як почати писати книгу та припинити відкладати.
Щоб працювати ефективніше, під час написання тексту дотримуйтеся правила: спочатку пишемо, потім — редагуємо.
Щоб знайти у своєму тексті помилки, спробуйте застосувати 8 простих прийомів.
8. Підбір назви для книги
Це останній пункт, бо вигадувати назву тому, чого ще немає, якось дивно. Спершу допишіть книгу, а потім вирішуйте, як її назвати.
Щодо назви особливих обмежень немає, але обов’язково перевірте, чи вона не зайнята. Звичайно, якщо ви пишете підручник, наприклад, з геометрії, то назвати його інакше буде важко. У решті випадків — не повторюйте чужі назви, інакше буде плутанина, а можливий і позов до суду.
Отже, до написання книги потрібно готуватися, як і до будь-якої іншої роботи. Якщо ж взятися за цю справу знаскоку, не потурбувавшись про облаштування робочого місця, пошук часу, аналіз читацької аудиторії, розрахунок обсягу, строків, складання плану, в результаті процес затягнеться.
Сподобалась стаття, але немає можливості прямо зараз почати діяти? Просто збережіть її у Pinterest, і ви зможете швидко повернутися до інформації, як написати нехудожню книгу.