Як знайти помилки в тексті: 5 простих правил техніки читання

Секрети професійного читання.

Ви можете прочитати за день 100 сторінок? А 200? Можете. Більшість дорослих людей можуть, якщо в принципі можуть читати. А коректор, для якого читання — професійний навик, не подужає за день ні 200 сторінок, ні 100. Чому? А тому що коректорське читання відрізняється від звичайного.

Якщо ви хочете вичитати текст — візитку, рекламне оголошення, пост в соцмережах або будь-яку іншу публікацію — і переконатися, що помилок немає, мало бути грамотною людиною, навіть філологом. Потрібно вміти читати текст як коректор, тобто по буквах (знаках). Оволодіти цією технікою читання не складно.

Теорія: як людина читає

Людське око влаштоване так, що під час читання рухається стрибками, перескакуючи від однієї точки до іншої. Під час руху зчитування тексту неможливе. Воно відбувається тільки в моменти зупинок ока, які тривають менше секунди. При кожній зупинці в поле зору людини потрапляє всього кілька друкованих знаків, а потім знову стрибок — і знову зупинка. Якщо частина знаків при цьому залишається непоміченою, людський мозок відновлює пропущену ділянку. Людина думає, що прочитала все, але насправді це не так.

Завдання коректора — прочитати всі друковані знаки, нічого не пропускаючи. Тобто око стільки разів повинне зупинитися над текстом, скільки знадобиться. До речі, саме тому коректор читає повільно.

Приклади: на що здатне людське око

Колись Інтернетом гуляв текст, який наочно ілюструє можливості людського мозку вибудовувати непрочитані ланцюжки.

Ось цей текст англійською та російською:

Arocdnicg to rsceearch at Cmabrigde Uinervtisy, it deosn’t mttaer in waht oredr the ltteers in a wrod are, the olny iprmoatnt tihng is taht the frist and lsat ltteer are in the rghit pcale. The rset can be a toatl mses and you can sitll raed it wouthit pobelrm. Tihs is buseace the huamn mnid deos not raed ervey lteter by istlef, but the wrod as a wlohe.

По рзелульаттам илссеовадний одонго анлигйсокго унвиертисета, не иеемт занчнеия, в кокам пряокде рсапожолены бкувы в солве. Галвоне, чотбы преавя и пслоендяя бквуы блыи на мсете. Осатьлыне бкувы мгоут селдовтаь в плоонм бсепордяке, все-рвано ткест чтаитсея без побрелм. Пичрионй эгото ялвятеся то, что мы чиатем не кдаужю бкуву по отдльенотси, а все солво цликеом.

А ось як це виглядає на практиці:

Як знайти помилки в тексті
Реклама в глянцевому журналі на всю полосу
Як знайти помилки в тексті
Рекламне оголошення

Ці тексти напевно читали перед тим, як вони пішли в друк. Однак робилося це або поспіхом, або непрофесійно. Результат — прикрі помилки.

Правила техніки читання по буквах

Як же прочитати текст так, щоб знайти в ньому помилки? Ось 5 простих правил.

1. Улаштуйтеся зручно.

Сидячи, лежачи, стоячи — неважливо. Головне, щоб ви могли зосередитися на тексті. Не читайте в транспорті або на ходу, тому що під час руху текст стрибає перед очима.

2. Роздрукуйте текст.

На папері помилки видно краще, ніж на екрані.

3. Читайте текст по складах, немов тільки вчитеся читати.

Уважно вдивляйтеся в кожну букву, в кожен знак. Упізнавайте їх. Спочатку буде виходити не швидко, але з часом ви навчитеся ділити слова не на склади, а на блоки, які легко зчитуються повністю, і швидкість читання зросте. Ви навіть будете бачити помилки за зовнішнім виглядом слова.

4. Використовуйте під час читання лінійку та олівець або ручку.

Покладіть лінійку під рядок, який читаєте, а олівцем повільно ведіть по ньому. Це допоможе оку нічого не пропустити.

Як знайти помилки в тексті

5. Прочитайте текст хоча б два рази.

Однак не варто читати текст десять разів — ефект буде зворотним. При багаторазовому читанні око «замилюється», і помилки «ховаються». Щоб «освіжити» око, перервіться приблизно на годину.


Особливо будьте уважні з текстами, набраними великими літерами. Чим більші букви, тим складніше помітити помилку.

Якщо тексту багато, а у вас мало часу, прочитайте по буквах хоча б заголовки, врізки та інші виділені текстівки, а також імена і назви. Інший текст читайте так, як ви читаєте зазвичай.

Замість того, щоб робити все самому, краще звернутися до професіонала. Вартість роботи коректора не така висока, як повторний друк візиток або листівок через помилку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *